Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 

EMBERMESÉK


EGYSZERŰ PÉKSÜTEMÉNYEK

2008.01.25

Hozzávalók:

50 dkg liszt (vagy 40 dkg liszt + 5 dkg zabkorpa), kb. 3 dl langyos tej vagy víz, 2 csapott kávéskanál só, 1 kávéskanál cukor, fél kocka (2,5 dkg) élesztő, a péksütemények tetejére különböző magvak vagy só.

   

p1150656-dd.jpg

   

Elkészítés:

Az élesztőt 1 dl langyos tejben a cukorral felfuttatjuk (megvárjuk, amíg a folyadék tetején vastag halványbarna hab képződik).
A lisztet (és a zabkorpát) egy mély tálba öntjük. Beleöntjük a felfuttatott élesztőt, beleszórjuk a sót. Az egészből szép sima, az edény falától elváló tésztát gyúrunk. A gyúrás közben fokozatosan hozzáadjuk a maradék tejet, de óvatosan, nehogy túl folyós legyen a tészta. Puha, de gyúrható tésztát kell kapnunk. (Értelemszerűen, ha a tészta túl kemény, még egy kis langyos tejet vagy langyos vizet öntsünk hozzá, de ha túl soknak tűnik a 3 dl tej, nem kell mindet felhasználni. A lisztek folyadékfelvevő képessége erősen változó. Ezért a folyadékadagolást mindig óvatosan kell végezni.)
A tésztát konyharuhával letakarjuk és egy óra alatt duplájára kelesztjük.

A megkelt tészta formázása attól függ, milyen péksüteményt szeretnénk sütni.
A kiflikhez  a tésztából két cipót formálunk, a cipókat egyenként körlappá nyújtunk. A körlapot átlósan hat vagy nyolc háromszögforma körcikkre vágjuk. A körcikkeket a kör közén levő csúcsuk felé feltekerjük, és kiflit formálunk belőlük.
Ha apró kalácsokat szeretnénk készíteni, a tésztát 12 egyforma nagyságú gombócra osztjuk. A gombócokból egy-egy hosszú rudat sodrunk. A hosszú rudat három egyenlő részre vágjuk, és hármas fonással kalácskát alakítunk belőle.
A háromszög zsömléhez a tésztát szintén 12 egyforma nagyságú gombócra osztjuk. A gombócokból kb. 20-25 cm hosszú hurkákat sodrunk. A hurkákra egy-egy csomót kötünk, és a kilógó végeket behajtjuk a sütemény alá.
(Természetesen egyszerre több formát is kipróbálhatunk, de akkor arányosan kevesebb péksütemény lesz egy-egy formából, vagy, ha az eredeti számhoz ragaszkodunk, a péksütik arányosan kisebbek lesznek.)
A megformázott péksüteményeket ezután még fél órát kelesztjük.
Közben a sütőt előmelegítjük, és előkészítünk két sütőpapírral bélelt nagy tepsit.
A péksütiket a tepsibe rakjuk, tetejüket megkenjük langyos vízzel (vagy tejjel), megszórjuk a  magokkal vagy sóval, és 220 fokon szép aranybarnára sütjük őket.

  

Tipp:

A liszthez keverhetsz 10-15 dkg szelénes kalcitont is, ami nagyon jó hatással van az emberi szervezetre, és ráadásul péksüteményekbe sütve nem csak hasznos, de finom is. A kalcitonról itt olvashatsz: KALCITON.

  

p1150761-dd.jpg

 

 

Hozzászólások

Hozzászólás megtekintése

Hozzászólások megtekintése

Egyszerű péksütemények

(Nóra, 2013.11.19 23:09)

Kedves Szamóca!
Múlt hétvégén úgy gondoltam, magam készítek zsemlét vagy kiflit, mint régebben .Ismét hozzád néztem be ez ügyben, tudtam, nem csalódom majd.Korábban a Békebeli kiflidet készítettem, de kíváncsi voltam miben más a végeredmény ez és a békebeli közt.
Mindkettő nagyon finom!Ez viszont gyorsabb és nálunk ez nagyon fontos szempont, ha korán kelnek a gyerekek és még hajnalban szeretném elkészíteni nekik reggelire a finomságot.
Csak köszönni tudom, hogy felteszed a receptjeidet!
Nagyon bejött!!És olyan puha lett, hogy még a papa is meg tudta enni!:-)))

Kalciton

(Szamóca, 2011.07.28 20:51)

Szia Gyöngyusz!
Köszönöm, hogy figyelmeztettél, hogy nem működik a link. Kijavítottam.
A szolgáltatóm sajnos "újított", aminek köszönhetően azóta rengeteg technikai probléma van az oldal működésével.
Elnézést kérek érte!

Kalciton

(Gyöngyusz, 2011.07.27 14:26)

Sokat nézem az oldaladat, és nagyon tetszik.
Érdekelt volna ez a kalciton, amiről itt írsz, de a link nem elérhető.
Klasszak a receptjeid, sokat megcsináltam már, és mind egytől egyig kiváló!
A továbbiakra sok sikert kívánok!