Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 

EMBERMESÉK


WELLNESS KIFLI

2008.01.03

Ennek a kiflinek az a sajátossága, hogy ellentétben a többi teljes kiőrlésű lisztet, korpát tartalmazó kenyérrel, amelyek általában, tömörek, nehezek, ragadósak, fullasztó beléjük harapni, ez a kifli ropogós héjú, de belül puha, foszlós, lágy, nagyon kellemes ízű és állagú. Ráadásul kiemelkedően sok az emberi szervezet számára életfontosságú ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Egyszerre hasznos, egészséges és nagyon finom.
 


Hozzávalók:

50 dkg fehér (ha lehet, tönköly)liszt,
30 dkg teljes kiőrlésű (tönköly)liszt,
10 dkg zabkorpa,
10 dkg zabpehely,
5 dkg friss élesztő,
2 kávéskanál só,
1 csomag (10 dkg) puffasztott amaránt (az amaránt eredetéről és hatásáról itt olvashatsz:
AMARÁNT
),
6-7 dl langyos víz.


a kiflik tetejére:
hántolt napraforgómag, tökmag, szezámmag...

    

Elkészítés:
Az élesztőt 2 dl langyos vízben egy evőkanál liszttel felfuttatjuk (megvárjuk, amíg a folyadék tetején vastag, halványbarna hab képződik).
A liszteket egy mély tálba öntjük. Beleszórjuk a zabkorpát, a zabpelyhet, az amarántot, a sót, beleöntjük a felfuttatott élesztőt. Az egészet jól összegyúrjuk. A gyúrás közben fokozatosan hozzáadjuk a maradék vizet, de óvatosan, nehogy túl folyós legyen a tészta. Puha, galuskatésztaszerű állagot kell kapnunk, ami a gyúrás hatására fokozatosan jól összeáll, és elválik az edény falától.
A tésztát konyharuhával letakarjuk és egy óra alatt duplájára kelesztjük.

 

A megkelt tésztát két cipóra osztjuk. A cipókat egyenként körlappá nyújtunk. A körlapot átlósan nyolc háromszögforma körcikkre vágjuk. A körcikkeket a kör közén levő csúcsuk felé feltekerjük, és stanglit formálunk belőlük.

A stanglikat ezután még fél órát kelesztjük.
Közben a sütőt előmelegítjük, és előkészítünk két sütőpapírral bélelt, nagy tepsit.
A stanglikat a tepsibe rakjuk, tetejüket megkenjük langyos vízzel, megszórjuk a  magvakkal, és 220 fokon szép aranybarnára sütjük őket.

 

teljes-kiorlesu-stanglik-20090731-006-xx.jpg